Aktualności 02


Mechanik, a Głogowskie Dni Nauki i Sztuki w PWSZ

Mechanik, a Głogowskie Dni Nauki i Sztuki w PWSZ

Autor: E. Jaworska
21.03.2018r.

8 marca liczna reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w kolejnym XIII Dyktandzie z Języka Angielskiego. W kategorii szkół ponadgimnzajalnych udział wzięło 90 uczniów. Miło Nam poinformować, Marcin Walas – uczeń klasy 4i po razy kolejny zajął miejsce na podium - tym razem 3;-)Z kolei 9 marca 15 uczniów z klasy 2m miało okazje wziąć udział w grze terenowej ‘U-kierunkuj się’ zorganizowaną przez uczelnianą bibliotekę. Uczniowie mieli za zadanie odwiedzić wyznaczone miejsca na uczelni i rozwiązać czekające tam na nich zagadki i zadania związane z kierunkami studiów dostępnymi w głogowskim PWSZ a także historią uczelni. Z niecierpliwością czekamy na kolejne Głogowskie Dni Nauki i Sztuki!

Więcej zdjęć

Warsztaty i wielkanocny kiermasz!

Warsztaty i wielkanocny kiermasz!

Autor: J. Toporowicz
21.03.2018r.

14 marca udaliśmy się do zaprzyjaźnionej grupy Senioritek do świetlicy MCWR przy ulicy Akacjowej. W miłej atmosferze tworzyłyśmy wielkanocne ozdoby, które będzie można zobaczyć i zakupić podczas kolejnego kiermaszu. Tym razem organizujemy akcję ‘Dla Joasi Konkel.’ Pieniążki zebrane podczas akcji zostaną przekazane mamie naszego absolwenta. Ruszamy 27 i 28 kwietnia. Zapraszamy na kiermasz, zumbę, loterię z atrakcyjnymi fantami i wiele więcej…… Liczymy na przynajmniej takie samo zainteresowanie jak w bożonarodzeniowym kiermaszu ‘Dla Adasia.’ Nie może Ciebie zabraknąć!;-) Zapraszamy!!!!!!! Podziękowania dla Emili Wesołowskiej (1c), Julii Nyczko (1i), Weroniki Wypych (2i) oraz Emilii Dudy (4m) oraz pani Joasi Toporowicz.


Uczniowie „Mechanika” w Niemczech!!!

Uczniowie „Mechanika” w Niemczech!!!

Autor: A. Kasprzak
20.03.2018r.

Minęły trzy tygodnie naszego pobytu w Bad Freienwalde – czyli dwadzieścia jeden intensywnych dni. Pobyt u naszych sąsiadów zza Odry to nie tylko praktyki uczniów w zawodzie elektryk i ślusarz, ale także poznawanie kultury i ciekawych miejsc z nią związanych, niemieckich zwyczajów i obyczajów. To również odskocznia od codziennej pracy i coś nowego, poznawczego dla naszych uczniów. Każdy dzień jest pełen doświadczeń i wrażeń. Uczniowie trzykrotnie gościli w stolicy Niemiec, spacerując głównymi arteriami Berlina, zwiedzali min. Bundestag, Muzeum Techniki, Spectrum Muzeum Figur Woskowych „Madame Tussauds” i wiele innych atrakcyjnych miejsc. Staramy się także aktywnie odpoczywać w wolnym czasie na miejscu, wykorzystując słoneczną pogodę i walory krajobrazowe terenów przyległych do Bad Freienwalde, spacerujemy i jeździmy na krótkie wycieczki rowerowe po okolicy. Wczoraj to kolejny dzień przygód - wycieczka do Tropical Island.


I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Prawach Konsumenta

I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Prawach Konsumenta

Autor: A. Mazurek
18.03.2018r.

15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. W tym dniu w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się uroczysta Gala Finałowa I Powiatowego Konkursu Wiedzy o Prawach Konsumenta pod patronatem Starosty Głogowskiego Pana Jarosława Dudkowiaka. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ekonomicznych wraz Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów. W konkursie rywalizowali uczniowie z 6 głogowskich szkół ponadgimnazjalnych po 10 uczniów z każdej szkoły czyli 60 osób. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy I i II M, którzy brali również udział w dwóch spotkaniach z Panią Rzecznik Gabrielą Adamus w celu lepszego przygotowania do ww. konkursu. II miejsce – (zajęły ex aequo 3 osoby): w tym nasz uczeń z klasy I M Eryk Bukowski, któremu serdecznie gratulujemy wiedzy i doświadczenia z zakresu praw konsumenta. Laureaci otrzymali cenne nagrody: od Alior Banku – oddział w Głogowie ––przenośny dyski o wartości 250 zł każdy. Osoby, które zajęły II miejsce otrzymały także nagrody od Cinema 3D Głogów -zaproszenia na seans z kuponem barowym i drobnymi upominkami. Firma Planeta Oczu - wręczyła nagrody w postaci lornetek. Karty podarunkowe o wartości 100 zł na osobę od Sklepu Castorama Głogów. Ponadto Fitnes & Squash Compleks ufundował 1 miesięczne karnety open dla każdej z osób. Serdecznie dziękuję uczniom biorącym udział za godne reprezentowanie naszej szkoły.


przdstawiciele firmy ACTEMIUM - Rafał Wiśniewski -Business Unit Menager, p. Grzegorz Maciosowski - Dyrektor Operacyjny, którzy pragną objąć opieką mechatroników

Przemysł jest atrakcyjny!

Autor: P. Korzeń
16.03.2018r.

Przemysł jest atrakcyjny! To hasło będzie dominować w naszej tegorocznej rekrutacji. Dzisiaj naszą szkołę odwiedzili przdstawiciele firmy ACTEMIUM - Rafał Wiśniewski -Business Unit Menager, p. Grzegorz Maciosowski - Dyrektor Operacyjny, którzy pragną objąć opieką mechatroników. Towarzyszył im p. Tomasz Jóźków - nasz absolwent i pracownik firmy.Spotkanie miało na celu omówienie obszarów współpracy oraz przygotowania listów intencyjnych.Actemium składa się z 350 Jednostek Biznesowych w 100% dedykowanych przemysłowi. Firmy te rozlokowane są w 40 krajach na świecie.Działalność Actemium obejmuje fazę doradczą/konsultingową i inżynieryjną, realizację i uruchomienia, utrzymanie. Actemium posiada w swojej ofercie dedykowane rozwiązania, z perspektywą długoterminowego partnerstw. Firma obejmuję swym zakresem różne segmenty przemysłowe: Energetyka Przemysłowe systemy sterowania: automatyka, oprzyrządowanie, analizy przemysłowe, IT, etc. Inżynieria mechaniczna: maszyny, spawanie, hydraulika, etc Z ramienia Dyrekcji koordynatorem współpracy została p. Alicja Kreżałek.


A. Libner, P. Korzeń i K. Ciborowski

Spotkanie w sprawie praktyk

Autor: P. Korzeń
16.03.2018r.

Dzisiaj niezwykle twórcze i pracowite spotkanie z inżynierami KGHM ws. współpracy i praktyk uczniowskich. Spotkanie moderowali p. Anna Trusiak i Mariusz Kowalczyk. Już niebawem efekty :) że strony szkoły Artur Libner - branża elektryczna, Krzysztof Ciborowski mechanicy i moja skromna osoba Dyrekcja :)


Zielono i wesoło

Wspaniałe wieści!!!

Autor: P. Korzeń
16.03.2018r.

Dobrze jest zacząć piatek od dobrych informacji! A więc:
a) 3 miejsce Marcin Walas w XIII DYKTANDZIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO które odbyło się w PWSZ w Głogowie 09 marca 2018 r. w ramach XI Głogowskich Dni Nauki i Sztuki. Cieszy bo podium zajęły głogowskie licea dwójka i jedynka.
b) W Konkursie z Języka Niemieckiego zorganizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Głogowie oraz wydawnictwo PEARSON - Dawid Bulik, Jakub Kozaczek, Stanisław Staszkowski zdobyli wyróznienie.
c) W I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Prawach Konsumenta pod patronatem Starosty Głogowskiego Pana Jarosława Dudkowiaka nasz uczeń Eryk Buczkowski zajął II miejsce.
Gratulujemy naszym uczniom oraz nauczycielom : Ewa Jaworska, Agnieszka Mazurek, Aneta Kasprzak!


MECHANIK DLA MALUCHA

MECHANIK DLA MALUCHA

Autor: P. Korzeń
15.03.2018r.

Jest moc w naszym autorskim programie MECHANIK DLA MALUCHA. Fantastycznie i pasjonująco nasi uczniowie potrafią przekazać wiedzę. Pod okiem doświadczonych praktyków dzisiaj swoją przygodę z robotyką, mechatroniką i elektryką rozpoczęły przedszkolaki z Chobieni. A już niedługo nasza mega propozycja dla gimnazjum :)


Spotkanie poprowadził Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie podinsp. Bogdan Kaleta

Spotkanie z przedstawicielami Policji

Autor: I. Kozber
10.03.2018r.

W piątek tj. 9.03.18 r. dla wszystkich klas czwartych odbyło się spotkanie z przedstawicielami Policji w Głogowie. Spotkanie miało charakter informacyjny; pracownicy Zespołu Kadr i Szkoleń przedstawili procedury dotyczące kwalifikacji do służby w Policji i wstępne kwestionariusze osobowe kandydata do służby, a także wyjaśniono jak i gdzie składać dokumentację. Każdy zainteresowany pracą w formacji mógł uzyskać informacje na jej temat, zgłaszając się osobiście do pracowników Zespołu Kadr. Takie informacje znajdują się również na stronach internetowych KPP Głogów i KWP Wrocław w zakładce: „PRACA W POLICJI” . Spotkanie poprowadził Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie podinsp. Bogdan Kaleta.


Drzwi Otwarte w KPP Głogów już 14 marca 2018 r.; w godzinach 7.30-16.30 przy ul. Obrońców Pokoju 17 będzie dyżurował pracownik Zespołu Kadr i Szkoleń (pokój nr 222). Praca dla nowych funkcjonariuszy czeka w Komendzie Powiatowej Policji w Głogowie.

Zaprzyjaźnij się z rynkiem pracy

Zaprzyjaźnij się z rynkiem pracy

Autor: A. Mazurek, I. Kozber
10.03.2018r.

6 marca w Zespole Szkół Ekonomicznych im.Jana Pawła II w Głogowie odbyły się Targi Pracy pt. : „Zaprzyjaźnij się z rynkiem pracy”. Impreza skierowana była do wszystkich młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem dalszego kształcenia i przyszłego zawodu. Na spotkaniu prezentowały się firmy i instytucje m.in. : Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy – filia z Legnicy, Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Głogowie, Komenda Powiatowa Policji w Głogowie i pracodawcy , którzy przedstawili uczniom specjalnie przygotowaną ofertę. Młodych ludzi interesowały głównie kryteria przyjęcia do służby, przebieg postępowania kwalifikacyjnego oraz warunki pracy. Mogli dowiedzieć się jak wypełniać formularze i wnioski, otrzymali ulotki i broszury informacyjne, oglądali przygotowane prezentacje multimedialne oraz filmy przedstawiające prace poszczególnych grup zawodowych. Policyjne stoisko cieszyło się największym zainteresowaniem. W Targach Pracy uczestniczyła klasa 3 w wraz z opiekunami: p. Agnieszką Mazurek i p. Iwoną Kozber-Tłuczek.


Konkurs LOL 2018

Konkurs League of Legends

Autor: T.Graczyk
10.03.2018r.

W piątek 09.03.2018 w salach komputerowych głogowskiej PWSZ rozegrany został międzyszkolny konkurs o puchar Pani Rektor w League of Legends. Miło mi poinformować, że nasza szkolna drużyna zdobyła 3 miejsce w konkursie. Gratulujemy!!! Szkołę reprezentowała wyłoniona w konkursie najlepsza drużyna ze zwycięzkiej klasy 3i w składzie: Marcel Kinal, Dawid Sieroń, Szymon Czułakow, Marcel Ciciła i Bartosz Kozak.


Grupa mechatronikow od rana na zajęciach z budowania relacji oraz kompetencji miękkich w ramach programu POWER

Kolejna grupa uczniów w programie POWER

Autor: P. Korzeń
10.03.2018r.

Grupa mechatronikow od rana na zajęciach z budowania relacji oraz kompetencji miękkich w ramach programu POWER. Już za dwa tygodnie będą uczyć się budowy dronów w Sewilli.


Nowe kanapy dla uczniów

Długo oczekiwane ale są

Autor: P. Korzeń
09.03.2018r.

Długo oczekiwane ale są :) nasza odpowiedź na przestrzeń szkolną. Strefa relaksu, strefa kanap a za chwilę strefa tylko dla dziewcząt. Tworzenie przestrzeni szkolnych to długi proces ale warto. Obecnie mamy już zmienione dwa korytarze, oraz dwie sale zaprojektowane i zrobione przez uczniów. Ale to nie koniec...Za chwilę realizacja nowego pomysłu na przestrzeń szkolną i pozaszkolną. Dla Ciekawskich mamy ich 5 ...tych kanap :)


Składanka z UZ

Dni otwarte Uniwersytetu Zielonogórskiego

Autor: K. Sobczak
08.03.2018r.

W dniu 07 marca 2018 r. uczniowie klasy 1i uczestniczyli w Dniach Otwartych Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Podczas wizyty na Wydziale uczniowie uczestniczyli w ciekawych pokazach i warsztatach laboratoryjnych oraz specjalnie przygotowanych krótkich wykładach popularnonaukowych związanych z kierunkami studiów.
W raz z nimi prezentowało się wiele firm związanych z IT co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów oraz pozostałych uczestników.


Terapeuci ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii

Mów… Ufaj… Czuj…

Autor: A. Hass
08.03.2018r.

O tym, że warto powiedzieć komuś o swoim problemie, zaufać komuś i dopuścić do głosu swoje emocje - 7 marca podczas trzech godzin lekcyjnych przekonywali naszych uczniów terapeuci ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Tego dnia goście z Katowic przeprowadzili dla uczniów klas pierwszych i drugich (łącznie ok. 170 uczniów) ogólnopolski program profilaktyczny NOE. Program dotyczy problemu nadużywania i uzależnienia od alkoholu i jest rekomendowany przez Państwową Agencję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Ministerstwo Zdrowia. Warte zaznaczenia jest, iż prowadzony jest on w formie warsztatowej, w dużym stopniu aktywizuje uczniów, którzy odgrywają scenki, są pobudzani do refleksji i wypowiedzi. Z wypowiedzi uczniów był to cenny czas, którego puentą było wyobrażenie sobie przez ponad 70 % uczestniczących w warsztatach młodych - swojego życia bez alkoholu. Teraz tylko wszystko zależy od mądrych decyzji, aby żyć i bawić się w trzeźwości… Trzymamy kciuki za właściwe wybory i dziękujemy Miejskiemu Centrum Wspierania Rodzin za finansową pomoc w realizacji tego wartościowego programu.


Pan Piotr Muskala z firmy WAGO

Firma Wago w naszej szkole

Autor: A. Libner
08.03.2018r.

Dzisiaj w szkole gość specjalny. Pan Piotr Muskala i firma WAGO - lider branży elektrycznej. Ponad rok czasu trwały negocjacje przyjazdu autobusu, który jest prezentowany na targach i konferencjach. A dzisiaj w MECHANIKU zajęcia odbędą klasy elektryczne.


Konkurs dla mechatroników

Konkurs dla Mechatronika!

Autor: A. Krężałek
04.03.2018r.

1 marca 2017 uczniowie klasy 4 profilu technik mechatronik uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem firmy ACTEMIUM. Klasa 4 uczestniczy w konkursie "Dobry start w lepsze jutro", którego celem jest poszerzenie kompetencji pozwalających na pewne wejście absolwenta na rynek pracy, motywowanie do rozszerzania zdolności i umiejętności technicznych oraz kompetencji społecznych. Nagrodą główną dla laureata, oprócz nagród rzeczowych jest zatrudnienie zwycięzcy na stanowisku TECHNIK MECHATRONIK w fabryce zlokalizowanej we Wrocławiu lub okolicach.


Holandia czy Niderlandy?

Holandia czy Niderlandy?

Autor: M. Tojza
01.03.2018r.

Holandia czy Niderlandy?! Takie i wiele innych ciekawych pytań usłyszeli dzisiaj uczniowie ZSP od Paula - Holendra, przebywającego w Polsce na rocznym wolontariacie w Fundacji Schumanna. Uczniowie mieli okazję poznać nieznane fakty dotyczące Niderlandów, a także nauczyć się wymowy trudnego 'gulgoczącego' dźwięku istniejącego w języku holenderskim. Uczniowie chętnie brali udział w interaktywnym spotkaniu, dzięki któremu mogli też sprawdzić swoje umiejętności językowe


Uczniowie na egzaminie CISCO IT ESSENTIALS

Pierwsza tura CISCO IT ESSENTIALS

Autor: K. Sobczak
01.03.2018r.

Pierwsza tura CISCO IT ESSENTIALS została zakończona. Tym razem z zadaniami egzaminacyjnymi zmagali się uczniowie 2i. Oj ciężko było. Na egzaminie zyskali ci, którzy pracowali systematycznie. Pozostali mieli stromo pod górkę – namęczyli się, ale dali radę. W sumie po pierwszym naborze CISCO IT ESSENTIALS certyfikaty otrzyma 25 uczniów (klasa 1i i 2i). Zatem jest czego pogratulować.


Praktykanci w drodze do Niemiec

NAUKA W POLSCE+PRAKTYKA W NIEMCZECH

Autor:
01.03.2018r.

W niedzielę, 25 lutego br. 5 osobowa grupa uczniów z klasy 2es wyjechała do Bad Freienwalde ( Niemcy) na 4 tygodniową praktykę w ramach projektu „Erasmus+” „NAUKA W POLSCE+PRAKTYKA W NIEMCZECH=SUKCES ZAWODOWY UCZNIÓW SZKÓŁ POWIATU GŁOGOWSKIEGO”. Uczniowie ZSP kształceni w zawodzie ślusarz i elektryk od 26 lutego do 23 marca będą uczestniczyć aktywnie w praktykach zawodowych, ale nie tylko. Podczas pobytu w Niemczech zaplanowano naszym praktykantom rozwój kulturalno - rozrywkowy, dzięki któremu będą mogli poznać zwyczaje i tradycje naszych sąsiadów, uczestnicząc czynnie w ich życiu kulturalnym.


Mechanik dla seniora :)

Dalsza współpraca :)

Autor: J. Toporowicz, E. JAworska
26.02.2018r.

Dzisiaj miałyśmy okazję odwiedzić nasze zaprzyjaźnione ‘Senioritki’ z ulicy Akacjowej. Udałyśmy się tam z drobnym, słodkim poczęstunkiem i pamiątkowym podziękowaniem za dotychczasową współpracę. Panie współpracują z nami w ramach projektu „Mechanik dla seniora”i całym sercem zaangażowały w warsztaty bożonarodzeniowe i wsparły akcję charytatywną „Dla Adasia. ”Kolejne warsztaty i kiermasz wielkanocny już niedługo………….


Uczeń w szkolnym Oculusie

Mamy Oculusa!!!

Autor: T. Graczyk
24.02.2018r.

Uwaga - mamy w końcu Oculusa!!! Montujemy drużynę uczniów zainteresowanych programowaniem z wykorzystaniem technologii VR. Gwarantujemy sporo pracy - głównie po godzinach ;). Warunek wstępny: podstawowa znajomość zagadnień programowania w Unity 3D. "Rozmowy kwalifikacyjne" w sali 405. Zapraszam T. Graczyk


Elektrycy w Sevilli

Mobilnie, kompetentnie, z doświadczeniem

Autor: Praktykanci z Sevilli
24.02.2018r.

Czwartek jest dniem bez zajęć z języka hiszpańskiego. W zamian za to udaliśmy się wraz z grupą logistyków z Poznania na wycieczkę do elektrowni Abangoa. PS-20 (Planta Solar 20) to nowoczesna elektrownia słoneczna skonstruowana w technologii wieżowej. Została zbudowana w Hiszpanii dla korporacji Abengoa. W jej skład wchodzi 1255 zwierciadeł śledzących słońce (każde o powierzchni 120m2). Koncentrują one energię słoneczną na parowniku "kotła słonecznego" umieszczonego w górnej części 162 metrowej wieży, a para nasycona, produkowana ze strumienia skoncentrowanej energii słonecznej, jest przesyłana do turbiny, gdzie rozpręża się produkując energię elektryczną. Co ciekawe, układ może pracować nawet wówczas, kiedy słońce schowa się za chmurami - dla zapewnienia płynnej pracy podczas zachmurzenia powstał specjalny akumulator pary, który pozwala na 30 minutową pracę w momencie, kiedy jest duże zachmurzenie. Ciekawostka jest fakt, że tą futurystyczną wieżę skonstruowali polscy inżynierowie z Gliwic, za co otrzymali prestiżową nagrodę w konkursie "Be Inspired".


Uczniowie na zajęciach z języka hiszpańskiego

Wieści z Hiszpanii

Autor: Uczniowie w Sewilli
23.02.2018r.

Zaczęliśmy go od dobrego śniadania. Po krótkiej przerwie przyszła Marii i rozpoczęły się zajęcia języka hiszpańskiego. Dzisiejsza lekcja była o narzędziach. Po dwóch godzinach doczekaliśmy się przerwy i obiadu. Podczas praktyk mieliśmy pożegnalnego grilla z grupą z Poznania. Po zakończeniu ucztowania przeszliśmy do budowania domku. Najpierw musieliśmy go wypakować i zanieść części na dach. Javier dokładnie wytłumaczył nam jak mamy go zbudować. Krok po kroku, po dokładnym instruktażu przeszliśmy do budowy.


Spotkanie dyrektorów

Inspiracje

Autor: P. Korzeń
21.02.2017r.

Dzisiaj naszą szkołę odwiedził p. Krzysztof Świerk - dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich. Koordynator i autor wielu projektów krajowych i międzynarodowych w zakresie kompetencji zawodowych na potrzeby rynku pracy. Posiada bogate doświadczenie zawodowe w zakresie współpracy na płaszczyźnie szkoła-pracodawca. Od 2014 r. członek Krajowego Zespołu Ekspertów ECVET. Obydwie szkoły postanowiły wymieniać się doświadzczeniami oraz wspólnie działać na rzecz uelastycznienia ścieżek zawodowych oraz rozwoju kompetencji kluczowych dla potrzeb rynku pracy.


Logo Actemium

Rozmowy z firmą Actemium

Autor: P. Korzeń
20.02.2017r.

W dniu 20.02. Zespół Szkół Politechnicznych rozpoczął rozmowy z firmą Actemium w zakresie wsparcia nauczania mechatroniki. Firma jest zainteresowana podpisaniem listu intencyjnego oraz objęciem swoim patronatem uczniów i doposażeniem pracowni mechatronicznej. Misją Actemium jest wspieranie klientów w zwiększaniu ich konkurencyjności i wydajności w przemyśle. Actemium składa się z 300 Jednostek Biznesowych w 100% dedykowanych przemysłowi. Firmy te rozlokowane są w 33 krajach na świecie

Logo Actemium
Uczniowie klasy pierwszej

Profilaktycznie przeciw przemocy.

Autor: A. Hass
20.02.2017r.

Jak wynika z badań przeprowadzonych wśród młodzieży, dużym problemem, którego doświadczają młodzi ludzie w swoim środowisku jest przemoc. Zjawisko to w ostatnich latach nasiliło się, gdyż do często występujących współcześnie zachowań przemocowych zaliczyć należy także, oprócz agresji słownej czy fizycznej - cyberprzemoc. Właśnie ten problem stanowił główną tematykę spektaklu profilaktycznego, który 13 lutego mieli okazję zobaczyć uczniowie naszej szkoły. W auli szkolnej, aktorzy z Impresjatu Artystycznego „Inspiracja” z Krakowa przedstawili spektakl pt. „Wyjść poza schemat”, a następnie wygłosili prelekcję. Głównym celem programu było uświadomienie destrukcyjnego wpływu przemocy na psychikę młodych ludzi oraz ukazanie negatywnych konsekwencji przemocy i wykluczenia społecznego. Program pomimo tego, że podjął trudną problematykę eliminowania nacechowanych agresją relacji wewnątrz grupy rówieśniczej został dobrze odebrany przez młodych widzów, którzy byli w jego trakcie aktywizowani do refleksji oraz dzielenia się swoimi przemyśleniami. Na koniec pozostaje tylko życzenie, aby tego typu przedsięwzięcia przyczyniały się do ograniczenia agresji na co dzień wśród uczniów naszej szkoły…


logo zajęć lekcje z ZUS

Lekcje z ZUS

Autor: A. Mazurek
20.02.2017r.


„Lekcje z ZUS”. Jest to pierwszy, autorski, projekt ZUS, logo projektu Lekcje z ZUS, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne.
Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. U nas w szkole zajęcia odbyły się dzieki zaangazowaniu p. Agnieszki Mazurek.


Pierwszy egzamin CISCO w Mechaniku

Egzamin CISCO IT ESSENTIALS

Autor: K. Sobczak
20.02.2017r.

20 lutego 2018 r. uczniowie klasy 1i dzielnie stawili wyzwanie zagadnieniom CISCO. Po kilkumiesięcznych zmaganiach na kursie IT ESSENTIALS, wyczerpujących zaliczeniach kolejnych chapterów, groźnych spojrzeniach instruktora (z tym groźnym trochę przesadziłem) i wysłuchaniu licznych historyjek o psującym się sprzęcie komputerowym, uczniowie wreszcie mogli przystąpić do końcowego egzaminu CISCO IT ESSENTIALS – Final Exam. Wszyscy uczniowie, którzy podeszli do egzaminu – zdali, a część osiągnęła bardzo dobre wyniki (godne instruktora). Więc odbyło się bez łez i smutku. Każdy z egzaminu wyszedł zadowolony. Gratulujemy.


Akcja Mechanik dla malucha - bezpieczny Internet

Mechanik dla malucha

Autor: K. Sobczak
20.02.2017r.

„Siadamy, siadamy, bo zajęcia mamy. Powitamy dziś znów Misia, który w sieci pląsa dzisiaj” - tak rozpoczęły się zajęcia w ramach akcji Mechanik dla malucha w Przedszkolu Publicznym nr 21 w Głogowie. W zajęciach prowadzonych przez nauczyciela Mechanika (to ten duży miś na zdjęciach – Kamil Sobczak) wzięły udział 5-cio latki.


Uczniowie technikum elektrycznego w Sewilli

Głos z Sewilli :)

Autor: Uczniowie w Sewilli
19.02.2017r.

Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia teoretyczne w hiszpańskiej jezuickiej szkole SAFA. Poznaliśmy naszego toutora na następne dwa tygodnie - Xaviego. Przybliżył nam niezbędne do dalszych zajęć podstawy fotowoltaiki oraz zasad bezpiecznej pracy. Zwarci i gotowi czekamy na kolejne wyzwania od naszych hiszpańskich przyjaciół.


Plakat konkursu Masters of professional English

FILMIK EDUKACYJNY I JĘZYK ANGIELKI ZAWODOWY?

Autor: E. Jaworska
16.02.2017r.

DLACZEGO NIE……. (nakręć filmik i wygraj wyjazd studyjny do Belgi;-)
Kochani mechanicy, elektrycy, informatycy i mechatronicy zapraszamy do udziału w II edycji konkursu języka angielskiego zawodowego „Masters of professional English.”
Konkurs polega na przygotowaniu w drużynach dwuosobowych filmu edukacyjnego w języku angielskim przedstawiającego specyfikę słownictwa związanego z językiem angielskim zawodowym w wykonywanym zawodzie.Przedmiotem konkursu jest filmik edukacyjny trwający 3-5 minut i przedstawiający 20-25 słówek angielskich związanych z danym zawodem („Vocational English for mechanics” lub „Professional English in IT ”etc.)Autorzy najlepszych filmików otrzymają między innymi pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe a nagrodą główną dla zdobywców pierwszego miejsca jest wyjazd studyjny do Brukseli (23-27 kwiecień 2018r.), sponsorowany przez Parlament Europejski na osobiste zaproszenie europosłanki Pani Danuty Jazłowieckiej.Termin 14 marzec 2018r., rozdanie nagród w ZSP odbędzie się 19 marca.Serdecznie zapraszamy!
P.S W razie pytań skontaktuj się z p. Ewą Jaworską lub Magdaleną Tojzą.

Regulamin konkursu
„In a nutshell.”


Napisz krótkie opowiadanie w języku angielskim i wygraj wyjazd do Brukseli!

Autor: E. Jaworska
16.02.2017r.

Napisz krótkie opowiadanie w języku angielskim i wygraj wyjazd do Brukseli! Zapraszamy do udziału w X jubileuszowej edycji konkursu na pisanie krótkiego opowiadania w języku angielskim „In a nutshell.” Konkurs polega na napisaniu krótkiego opowiadania w obrębie 250-350 słów na jeden z wyszczególnionych w regulaminie początków lub zakończeń tekstów.
Laureaci konkursu – trzy główne miejsca i dwa wyróżnienia otrzymają między innymi pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe a nagrodą główną dla zdobywcy pierwszego miejsca jest wyjazd studyjny do Brukseli (23-27 kwiecień 2018r.), sponsorowany przez Parlament Europejski na osobiste zaproszenie europosłanki Pani Danuty Jazłowieckiej. Termin nadsyłania prac 9 marzec 2018r. , rozdanie nagród 16 marca 2018r. w ZSP;-) Serdecznie zapraszamy!
P.S W razie pytań skontaktuj się z p. Ewą Jaworską lub Magdaleną Tojzą. Regulamin i karta zgłoszeniowa poniżej.


Regulamin konkursu
Karta zgłoszeniowa
Walentynki w Mechaniku 2018

Walentynki w Mechaniku

Autor: P. Korzeń
14.02.2017r.

Typowo męska szkoła, a jednak naszym uczniom nie brakuje wrażliwości.Jak się dziś, w Walentynki okazało - wielu uczniów - to prawdziwi romantycy… Wśród nich znalazł się również prawdziwy Romeo (Kacper z kl. 1 i), który swoją szarmanckością oczarował Julię (Olę, również z klasy informatycznej) i klasy, które odwiedzili.W święto zakochanych w naszej szkole można było obejrzeć krótką inscenizację „Romea i Julii”, uczestniczyć w quizie, posłuchać miłosnych przebojów, zjeść ciasteczka-serduszka czy wysłać kartkę walentynkową do osoby, którą darzy się szczególną sympatią. W przygotowanie tego romantycznego święta, przy pomocy pań – opiekunek Samorządu Uczniowskiego, oprócz Romea i Julii, zaangażowali się w sposób szczególny uczniowie kl. II m oraz Michał R. z kl. III i. Pięknie


Uczniowie klasy pierwszej

Podsumowanie Dolnośląskiej komórkomanii

Autor: A. Matusiak
06.02.2017r.

W dniu 30 stycznia 2018r. odbyła się we Wrocławiu uroczystość podsumowująca działania realizowane w szkołach Dolnego Śląska w wyniku podpisanego w czerwcu 2017 roku porozumienia pomiędzy Dolnośląskim Kuratorem Oświaty a prezesem Fundacji DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych. Celem projektu jest przeprowadzenie w szkołach ponadgimnazjalnych akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji. Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk i przedstawicielka Fundacji DKMS Agnieszka Wróblewska wręczyli certyfikaty „Szkoły z życiem” szkołom uczestniczącym w I edycji DOLNOŚLĄSKIEJ #KOMÓRKOMANII – akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych szpiku allogenicznego. Nasza szkoła - Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie uzyskała tytuł "Szkoły z Życiem" zaś koordynatorka projektu otrzymała tytuł „Pedagoga z Życiem” Dolnośląski Kurator Oświaty dziękując dyrektorom, nauczycielom i uczniom za udział w akcji #KOMÓRKOMANII stwierdził, że nie ma nic piękniejszego niż wspieranie osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan zdrowia i podarowanie cząstki siebie drugiemu człowiekowi. Spotykamy się za rok w II edycji DOLNOŚLĄSKIEJ #KOMÓRKOMANII!


Dzień bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu 6 lutego 2018: „ Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Autor: M. Przyszlakowska
06.02.2017r.

Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.


Widok na korytarz 3 piętro

Nowa przestrzeń szkolna...

Autor: ZSP w Głogowie
29.01.2017r.

Na III piętrze czeka na Was lekko odświeżona przestrzeń przy nowej klasie języka angielskiego zawodowego;-)Wszystko powstało specjalnie z myślą o Was dlatego mam nadzieję, że będziecie ją szanować i o nią dbać!


Uczniowie technikum mechanicznego w Sevilli

Koniec drugiej tury

Autor: Uczniowie w Sevilli
19.01.2017r.

II tura powoli kończy swój pobyt w pięknej Andaluzji. Był język hiszpański, zajęcia z aeronautyki, zwiedzanie i słynne tapas. A już 18 lutego kolejnych 16 elektryków leci na parktykę z zakresu energetyki solarnej! Mechanik love workshop in Spain!


Grupa uczniów technikum mechanicznego na praktykach w Sewilli

Wieści z Hiszpanii

Autor: Uczniowie z Sewilli
17.01.2017r.

W Środę, tj. 17.01.2018r. Sevilla przywitała nas idealną pogodą, jak każdy dzień zaczęliśmy od śniadania. Później szybko na autobus i na praktyki, które rozpoczęły się od wykładu z p. Carlosem na temat podwozi w statkach lotniczych. Po wykładzie poszliśmy do warsztatu, gdzie p. Paco przybliżył nam zasady działania i rozwiązania konstrukcyjne podwozi, omawiał schematy hydrauliczne, a my musieliśmy wskazać, gdzie jaka część się znajduje (p. Carlos spisał się na medal, ponieważ wszystko pokazaliśmy i wytłumaczyliśmy bezbłędnie :D ). Po praktyce wsiedliśmy do autobusu i pojechaliśmy do naszego hotelu, następnie zjedliśmy obiad i o godzinie 15:30 wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie Sevilli, a mianowicie weszliśmy do katedry Najświętszej Marii Panny – największej i jednej z najwspanialszych kościołów gotyckich na świecie . Później wspięliśmy się na bardzo futurystyczną budowlę - Metropol Parasol i zrobiliśmy kilka fotek (bardzo piękne widoki). Po zejściu czekały na nas w barze „Surena” zimne napoje. Następnie czas wolny i powrót na kolację. Pozdrawiamy :)


Akcja Mechanik dla senora

Noworoczna wizyta w DPS

Autor: E. Jaworska
17.01.2017r.

Po raz kolejny odwiedziliśmy zaprzyjaźnionych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Głogowie. Tym razem wybraliśmy się z noworocznym kolędowaniem w ramach projektu „Mechanik dla seniora.” Po wspólnym kolędowaniu, noworocznym quzie i drobnym słodkim poczęstunku pożegnaliśmy naszych seniorów, którzy jak zwykle uraczyli Nas uśmiechem i miłym przyjęciem. Ogromne podziękowania dla klasy 2c (która już drugi rok z rzędu swoim śpiewem i zdolnościami artystycznymi skradła serca mieszkańców i pracowników DPS!) i Pana Piotra Zabagło za profesjonalne przygotowanie uczniów!


Elementy inteligentnego domu

Monitorujemy poziom CO2 w szkole

Autor: P. Korzeń
17.01.2017r.

W ubiegłym roku dzięki zaangażowaniu Artura Libnera i Janusza Kedziora udało się zakupić do szkoły elementy inteligentnego budynku firmy Fibaro. Dzięki integracji systemu ze stacją Netatmo, w naszym "Mechaniku" monitorujemy m.in. poziom CO2 w szkole. Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie głogowskim, a może w woj. dolnośląskim, która wykonuje takie pomiary. Oprócz tego mierzymy temperaturę w różnych miejscach szkoły, poziom hałasu i wilgotność. Być może już niedługo będziemy też w stanie uzyskać informacje o smogu w Głogowie. Inteligentne instalacje coraz mocniej wkraczają w nasze życie, przy mądrej konfiguracji potrafią zadbać nie tylko o bezpieczeństwo, ale tez o klimat, nasze finanse, czy też ograniczyć zużycie wody czy prądu.


nowa sala językowa

Nowe laboratorium językowe

Autor: P. Korzeń
17.01.2017r.

Proszę Państwa nasza dwu pomieszczeniowa pracownia języka zawodowego.Przestrzeń wykreowana przez Ewę Jaworska przy udziale uczniów i ich projektów. Laboratorium językowe zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Mechanik rules! A wszystko to by uczyć inaczej, nowocześniej w aranżacjach, które proponują uczniowie a nie Dyrektor i nauczyciele. 😋😋😋😋. Przy okazji przypominam o budżecie uczniowskim!!!


Uczniowie klasy pierwszej

Kolejny dzień praktyk

Autor: Uczniowie w Sewilli
12.01.2018r.

Piątek -to już kolejny dzień naszego pobytu w Sevilli. Jak zwykle punktualnie pojawiliśmy się na śniadanku. Następnie autobusem pojechaliśmy na zajęcia. Droga zajmuje nam ok. 50 minut. Dzisiejsze zajęcia mieliśmy z naszym ulubionym nauczycielem Carlosem. Uczyliśmy się budowy i działania układów hydraulicznych w samolotach. Po obszernych wykładach przeszliśmy do hangaru, gdzie została wytłumaczona nam budowa nietypowego samolotu, ze śmigłem zarówno z przodu, jak i z tyłu. Po długim powrocie do hotelu czekał na nas pyszny obiad i o godz. 16:00 tradycyjnie rozpoczęły się zajęcia języka hiszpańskiego. Teraz siedząc w pokojach i rozmawiając , zastanawiamy się, jak spędzić wieczór do godziny 23:00, gdyż po 23:00 obowiązuje cisza nocna.


Grupa mechaników z opiekunami na praktykach w Sevilli

Mechanicy w Sewilli

Autor: A. Kasprzak
11.01.2018r.

Dzisiejszego dnia pogoda nas zaskoczyła. Było ponuro i deszczowo podczas gdy szliśmy na praktykę. Z opinii innych ludzi słyszeliśmy, że już dawno nie było tutaj takiego deszczu. Po przybyciu na miejsce odbywania praktyk (Instituto Tecnologico Superior ADA) odbyliśmy zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Po wyjściu z zajęć przywitało nas piękne hiszpańskie słońce i ciepłe powietrze . Wykorzystaliśmy pogodę w 100% i poszliśmy podziwiać uroki tego pięknego miasta, którym jest Sewilla. Zwiedziliśmy przeróżne zabytki, między innymi Plac Hiszpański i miejsce, w którym prawdopodobnie są złożone szczątki Krzysztofa Kolumba. Po pierwszym spotkaniu z Sewillą udaliśmy się do hotelu na zasłużoną kolację. Po dzisiejszym dniu wszyscy ładujemy baterie na kolejny dzień w słonecznej Hiszpanii. Więcej informacji na szkolnym facebooku.


Pracownia

Gościliśmy studenta!!!

Autor: Paweł Korzeń
12.01.2018r.

W dniu dzisiejszym w szkole gościliśmy studenta informatyki z Abu Dhali Amana Bhardaja. Wziął udział w krótkich zajęciach przeprowadzonych w pracowniach zawodowych oraz laboratorium "Solar & smart home".


Brawo Małgorzata!!!

Autor: Paweł Korzeń
09.01.2018r.

Niezwykle miło jest nam poinformować, że nasza absolwentka Małgorzata Burkiewicz zajęła II miejsce w XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu o dyplom i Nagrodę Prezesa SIMP dla absolwentów średnich szkół technicznych "Technik Absolwent" w specjalności technik mechatronik. Arek Kasprzyk natomiast uzyskał wyróżnienie w specjalności technik elektryk. Jesteśmy dumni z takich osiągnięć i życzymy naszym Absolwentom samych sukcesów na studiach...oczywiście technicznych!!!


Plakat, a właściwie jego fragment

Pierwsza edycja budżetu uczniowskiego

Autor: P. Korzeń
09.01.2018r.

Jeśli chcesz zmienić przestrzeń szkolną lub masz pomysł na swoją klasę, a może chcecie by w szkole pojawiło się coś co będzie służyło innym...zgłoś swoją propozycję do Budżetu Uczniowskiego. Możesz zmienić wokół siebie przestrzeń, ubarwic codzienność, wywołać radość. Po raz pierwszy w szkole Budżet Uczniowski.


Młody Lean Lider

JESTEŚMY W PÓŁFINALE!!

Autor: G. Wolska
08.01.2018r.

Uczniowie klasy 2c: Jakub Brzeskot, Kacper Gandecki, Marcin Kramarz, Rafał Maik, Karol Malinowski, Piotr Mędrek, Damian Nowogoński, Marcel Pietrzak, Kamil Wachal, Kewin Zinkiewicz przystąpili do ogólnopolskiego konkursu Młody Lean Lider edycja 2017/2018. W konkursie bierze udział 50 grup z całej Polski. W pierwszym etapie konkursu Elektro Team pod opieką trenera biznesu Pani Marzanny Gandeckiej zajął trzecie miejsce i zakwalifikował się do półfinału. GRATULACJE!!!


Szkolny Zestaw Podręczników 2017/2018

Autor: M. Przyszlakowska
wtorek 20.06.2017r.

Publikujemy link do zestawu podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2017-2018.

Szkolny Zestaw Podręczników 2017-2018

Grupowe ubezpieczenia NNW

Autor: Zespół Szkół Politechnicznych
wtorek 05.09.2017r.

Link poniżej prowadzi do folderu zawierającego informacje o ofercie grupowego ubezpieczenia NNW Dzieci i Młodzieży EDU PLUS

Folder dokumentów
Loga partnerów Mechanika