Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie
elektryk PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie   
wtorek, 12 kwietnia 2016 13:38

Współczesny elektryk to człowiek od wielu zadań.

W swojej pracy zajmuje się projektowaniem, montażem instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną; instalowaniem i uruchamianiem maszyn i urządzeń elektrycznych, wykonywaniem przeglądów technicznych, konserwacją oraz naprawą instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.

W swojej pracy może zajmować się także naprawą i konserwacją elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, naprawą i przezwajaniem silników elektrycznych, naprawą uszkodzonych elementów   w rozdzielniach energii elektrycznej, a także elektromechaniką samochodową.

Szczegółowe warunki pracy uzależnione są od miejsca wykonywania pracy. Elektryk pracujący przy wykonywaniu nowych instalacji pracuje na budowie. W pogotowiu energetycznym będzie on często się przemieszczał i usuwał awarie. Elektryk odpowiedzialny za sieć elektryczną w zakładzie pracy będzie działał na jego terenie. Z kolei osoba zajmująca się elektromechaniką samochodową zwykle prowadzi warsztat, do którego przychodzą klienci. W zależności od wykonywanych czynności elektryk narażony jest w mniejszym lub większym stopniu na działanie niskich temperatur, hałasu czy zanieczyszczenia powietrza.

Praca elektryka wiąże się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ludzi korzystających          z sieci energetycznej czy też nadzorowanych przez niego urządzeń. Elektryk powinien mieć dobry wzrok i słuch, posiadać zdolność do koncentracji i podzielność uwagi, bardzo istotne są uzdolnienia techniczne oraz twórcze myślenie. Wymagania fizyczne stawiane elektrykom są zależne od charakteru wykonywanej pracy.

Po ukończeniu szkoły będziesz potrafił m.in.:

  • odczytać schematy elektryczne,
  • wykonać instalacje elektryczne,
  • zmierzyć parametry instalacji elektrycznych oraz urządzeń i maszyn,
  • zaprojektować proste układy elektryczne,
  • posługiwać się programy komputerowymi,
  • stosować środki ochrony przeciwporażeniowej,
  • udzielić pomocy przedmedycznej,
  • porozumiewać się w językach obcych
  • pracować w grupie,

W klasie III elektrycy mają możliwość uzyskania uprawnień kwalifikacyjnych do 1 kV. Są to podstawowe uprawnienia każdego elektryka, dzięki którym ma on możliwość rozpoczęcia pracy na stanowisku elektryk lub rozpoczęcia swoje działalności gospodarczej.

Od wielu lat współpracujemy z firmami będącymi światowymi liderami w dziedzinie elektrotechniki. Naszych uczniów szkolą eksperci takich firm jak: Sonel, Kontakt Simon czy Legrand.


Poprawiony: środa, 13 kwietnia 2016 17:19
 

Partnerzy

Reklama
Joomla templates